Kaip Auginti Ir Prižiūrėti Kambarines Palmes, Ką Reikia žinoti Apie Ligas Ir Kenkejus?

Kambarinės palmės neabejotinai yra vieni iš geidžiamiausių augalų, kuriuos žmonės pasirenka savo namams ar biurams gyvinti. Jos suteikia jaukumo, atgaivos ir leidžia mums bent akimirkai jaustis tarsi būtume tolimose, egzotiškose vietovėse. Būtent dėl šių priežasčių šiame straipsnyje mes pasinersime į kambarinių palmių pasaulį – nuo jų auginimo ypatumų iki praktinių patarimų, kaip prižiūrėti šiuos nuostabius augalus. Taip pat nepaliksime neišnagrinėtos svarbios temos apie palmių ligas bei kenkėjus, su kuriais gali susidurti kiekvienas augintojas – bei kaip su jais efektyviai kovoti.

Svarbu pažymėti, kad nors palmių auginimas namuose gali atrodyti sudėtingas, laikantis keletą paprastų taisyklių, jūsų augalai gali klestėti ir augti sveikai. Aprūpinant juos tinkamu apšvietimu, laistymu ir tręšimu, galite tikėtis, kad jūsų namuose bus nuolatinis tropinis kampelis. Šiame straipsnyje pateikta informacija yra skirta padėti jums išspręsti galimas problemas ir išlaikyti palmių grožį ir sveikatą. Be to, mes pateiksime šiek tiek orientacinių kainų, kurios gali varijuoti priklausomai nuo įvairių veiksnių, tačiau vidutinė kambarinės palmės kaina gali svyruoti nuo 10 iki 100 eurų, ir tai yra bendras kainodaros vaizdas, tačiau retesnių ar didesnių ekzempliorių įsigijimas gali reikalauti didesnių investicijų.

Palmių rūšys, tinkamos auginimui patalpose

Siūlome susipažinti su populiariausiomis kambarinėmis palmėmis, jų augimo sąlygomis ir priežiūros ypatumais. Palminių šeima yra labai įvairi, tačiau ne visos palmės tinka auginti namuose. Paminėsime kelių rūšių, tokios kaip Chamaedorea, Areca, ir Phoenix, specifiką.

Chamaedorea (Palmė Vienaragė)

Chamaedorea yra neaukšta ir kompaktiška palmė, kuri puikiai tinka namų aplinkai. Ji yra atspari žemesnės šviesos sąlygoms ir gali augti net atokiau nuo langų, kas padaro šią palmę populiarų pasirinkimą vyresniuose namuose ar biuruose su ribotu natūraliu apšvietimu. Šią palmę geriausia laistyti tuomet, kai viršutinis dirvožemio sluoksnis išdžiūsta.

Areca (Areka)

Areca palmė yra žinoma dėl savo gražių, plunksniškų lapų, kurie gali pridėti šilumos ir gyvybingumo bet kokioje patalpoje. Arecų auginimas reikalauja daug šviesos, tačiau jie neturėtų būti tiesioginiame saulės šviesos kelyje. Savo natūralioje aplinkoje, arecos auga šiltose ir drėgnose sąlygose, todėl svarbu reguliariai laistyti ir išlaikyti aukštą oro drėgmę, ypač žiemą, kai šildymo sezonu oro drėgnumas patalpose paprastai mažėja.

Phoenix (Datulių Palmė)

 • Phoenix palmei būdingas aukštas augimas ir standžios lapų ašmenys.
 • Ši palmė puikiai tinkama didesnėms patalpoms ar svetainėms, kur yra pakankamai aukštos lubos ir erdvės, kad palmė galėtų visiškai išsiskleisti.
 • Šios palmės mėgsta šviesią vietą, bet taip pat gali ištverti dalinį šešėlį.
 • Reikia nepamiršti, kad Phoenix palmės mėgsta reguliarų ir gausų laistymą vasaros metu, bet žiemą laistyti reikėtų saikingai.

Pirkdami palmę, turite atsižvelgti ne tik į jos auginimo sąlygas, bet ir į tai, kaip ji dera su jūsų namų interjeru. Kainos kambarinėms palmėms gali svyruoti nuo keliasdešimt eurų iki kelių šimtų, priklausomai nuo palmių dydžio ir rūšies. Rinkoje taip pat galite rasti palmių sėklų ar jaunų augalų, jeigu norite patys užsiauginti palmę iš pačių pradžių. Visada geriausia pirkti iš patikimų gėlių parduotuvių ar augalų veisėjų, kad įsigytumėte sveiką ir stiprų augalą.

Reikiamos sąlygos kambarinėms palmėms:

Kambarinės palmės yra populiarus pasirinkimas tiems, kurie nori į savo namus įnešti šiek tiek tropikų dvelksmo. Kad palmės sėkmingai augtų ir būtų sveikos, svarbu sukurti tinkamas auginimo sąlygas. Toliau aptarsime esminius veiksnius, turinčius įtakos kambarinių palmių augimui ir gerovei.

Šviesos poreikis

Pirmiausia, visos palmės mėgsta ryškią, bet ne tiesioginę saulės šviesą. Geriausia vieta palmėms – netoli langų, kur gali patekti daug šviesos, tačiau tiesioginiai saulės spinduliai nemuša ant augalo lapų. Tai reiškia, jog šiaurės arba rytų langas yra ideali vieta. Kai trūksta natūralios šviesos, galima naudoti augalams skirtus dirbtinius apšvietimo šaltinius.

Optimali temperatūra

Palmės yra šilumą mėgstantys augalai, todėl palaikyti vidutinį kambario temperatūros režimą yra būtina. Temperatūra turėtų svyruoti tarp 18-25 laipsnių C dienos metu, o naktį neturėtų kristi žemiau 16 laipsnių C. Žinoma, sprendžiant pagal konkrečios rūšies reikalavimus, temperatūros diapazonas gali skirtis.

Drėkinimo svarba ir laistymo ypatumai

Palmei augant, labai svarbu reguliarus ir subalansuotas laistymas. Žemė neturi būti nuolat šlapia, bet ir neišdžiūti. Paprastai rekomenduojama laistyti palmes vieną kartą per savaitę, tačiau drėgmės poreikis gali keistis atsižvelgiant į augalų rūšis ir aplinką, kurioje jie auga. Reikia atkreipti dėmesį, kad per daug drėgnas dirvožemis gali sukelti šaknų puvimą. Prieš laistant, patartina patikrinti, ar viršutinis žemės sluoksnis yra išdžiūvęs.

Dirvožemio reikalavimai

Tinkamas dirvožemis kambarinėms palmėms – tai riešutų, turtingas, gerai drenuojamas, lengvas žemės mišinys. Jis turi suteikti šaknims pakankamai oru ir leisti greitai pašalinti perteklinę vandenį. Įprastai, augalų prekybos centruose galima įsigyti specialų kambarinių palmių dirvožemį.

Tręšimo būtinybė

Nors palmės nėra ypač išrankios dėl tręšimo, reguliarus augalų maitinimas stiprina jų augimą ir skatina sveikesnių lapų bei stiebų vystymąsi. Pavasarį ir vasarą, augimo sezono metu, tręšti reikėtų kartą per mėnesį naudojant specialius palmėms skirtus trąšų mišinius. Rugsėjo mėnesį tręšimą reikėtų sumažinti, o žiemą – sustabdyti, nes mažesni šviesos kiekiai ir vėsesnės temperatūros sulėtina augalų augimą.Palmių ligos ir kaip jų išvengti

Kambarinės palmės yra populiarūs augalai, kurie namų interjerui suteikia žalumos ir egzotikos. Tačiau, kaip ir kiti augalai, jos gali susirgti įvairiomis ligomis, kurios kelia grėsmę jų sveikatai ir grožiui. Norint išvengti ligų plitimo ir užtikrinti augalų gerovę, svarbu žinoti pagrindinius simptomus ir taikyti prevencines priemones.

Grybinių ligų profilaktika

Grybinių ligų atsiradimą lemia drėgna ir šilta aplinka, todėl yra labai svarbu tinkamai prižiūrėti palmių laistymą ir oro drėgmę. Vandens perteklius gali sukelti šaknų puvimą bei pelėsį, kuris yra pagrindinis grybinių ligų šaltinis. Štai keletas patarimų, kaip sukurti augalams palankią aplinką:

 • Laistyti palmes vidutiniu vandens kiekiu, vengti nuolatinio substrato drėgmės.
 • Užtikrinti gerą oro cirkuliaciją, kad lapai greičiau išdžiūtų po laistymo.
 • Reguliariai tikrinti augalą ir jo aplinką, kad nepastebėtumėte pelėsio bei grybelio žymių.
 • Naudoti kokybišką, gerai drenuojamą žemę ir užtikrinti, kad puodo apačioje būtų drenažo skylės.

Ką daryti pastebėjus pageltimo ligą?

Pageltimo liga (yellowing disease) yra pavojus, su kuriuo susiduria daugelis palmių savininkų. Šios ligos simptomai – gelsvi arba rudi lapų patarimai, kurie ilgainiui gali išplisti per visą lapą. Pageltimo liga gali būti sukelta įvairių veiksnių, įskaitant trūkstamus maistinius elementus, perdėtą laistymą ar netinkamas laikymo sąlygas. Svarbu atpažinti simptomus anksti ir veikti greitai:

 • Pakeiskite laistymo grafiką ir patikrinkite, ar substratas neperdrėkęs.
 • Patikrinkite, ar palmė nėra pažeista kenkėjų, kurie taip pat gali sukelti lapų pageltimą.
 • Atpažinkite trūkstamus mikroelementus, tokius kaip geležis, magnis ir tinkamai tręškite palmę, remiantis augalo poreikiais.
 • Jei reikia, palmę perkraustykite į šviesesnę vietą, kad ji gautų pakankamai šviesos.

Atkreipiant dėmesį į šiuos simptomus ir laiku imantis reikiamų veiksmų, galima išsaugoti palmes sveikas ir gyvybingas. Suprasdami, kokie veiksniai sukelia ligas ir kaip jų išvengti, galėsite mėgautis šių išskirtinių kambarinių augalų grožiu ilgą laiką.

Kenkėjai, puolantys kambarines palmes, ir jų kontrolė

Kambarinės palmės yra mėgstamos ne tik dėl savo išvaizdos ir gebėjimo pagerinti oro kokybę, bet ir dėl santykinai nedidelio priežiūros poreikio. Tačiau, kaip ir visos augalai, jos gali tapti įvairių kenkėjų, tokių kaip amarai, voratinkliniai erkės ir skydimilgiai, aukomis. Šie kenkėjai gali smarkiai pakenkti augalų sveikatai ir išvaizdai, todėl svarbu žinoti, kaip juos atpažinti ir efektyviai su jais kovoti.

Amarai

Amarai yra maži vabzdžiai, kurie mėgsta čiulpti augalų sultis, dėl ko palmės gali pradėti gelsti ir net mirti. Amarų antplūdis gali būti pastebimas dėl lipnaus sekreto, vadinamo medaus rasa, kuris susidaro ant lapų ir gali skatinti sodžių augimą. Kovojant su amarais, galima naudoti augalams nekenksmingus natūralius insekticidus arba mechenines priemones, pavyzdžiui, augalą galima nupurkšti muiluoto vandens purškalu.

Voratinklinės erkės

Voratinklinės erkės yra labai maži kenkėjai, kurie dažnai lieka nepastebėti iki tol, kol padaro reikšmingą žalą. Jų buvimą galima atpažinti iš smulkių voratinklių ant palmių lapų bei dėl lapų gelsvumo ir dėmių. Patikimas būdas kovoti su voratinklinėmis erkėmis yra didinti oro drėgmę aplink augalą, kadangi jos mėgsta sausas sąlygas. Taip pat gali būti naudojami akaricidiniai preparatai, kurie yra specialiai skirti šių kenkėjų naikinimui.

Skydimilgiai

Skydimilgiai yra dar vienas kambarinių palmių priešas. Tai sunkiai judantys kenkėjai, kurie prisitvirtina prie augalų lapų ar stiebų ir čiulpia iš jų sultis. Skydimilgių buvimą galima pastebėti iš jų skydo pavidalo išskirčių ant augalo dalijų. Efektyviai su jais kovoti padeda alkoholio turintys tirpalai, kurie nušluostomi tiesiai ant kenkėjų, bei specifiniai insekticidai.

Kovojant su kambarinių palmių kenkėjais, labai svarbu įvertinti specifinius augalų poreikius ir pasirinkti tinkamas kontrolės priemones. Kartais gali pakakti natūralių metodų, tačiau esant dideliam kenkėjų skaičiui gali prireikti cheminių augalų apsaugos produktų. Nepaisant to, prieš naudojant bet kurią medžiagą rekomenduojama pasitarti su specialistais, kad nekenktumėte augalui ir neturėtumėte šalutinių poveikių.

Palmių persodinimas ir priežiūra augant

Palmės – tai egzotiški augalai, kurie nepaprastai gerai atrodo tiek namų, tiek biuro erdvėse. Tačiau, kaip ir bet kurie kiti augalai, palmės augimo procese gali pradėti trūkti vietos, o dirva vystyti maistingųjų medžiagų. Tada atėjus laikui, kilstelėjus akis į išsišakojusias palmės šaknis ar pastebėjus, kad augalas nebeauga taip greitai kaip anksčiau, jūs turėtumėte pagalvoti apie persodinimą. Tinkamai atliktas palmių persodinimas ne tik prisidės prie jų sveikatos ir estetinio išvaizdos pagerinimo, bet ir paskatins naują augimą. Tačiau šis veiksmas turi būti atliekamas atsargiai, kad augalas nepatirtų streso. Toliau pateiksiu patarimus, kaip tai padaryti kuo sklandžiau.

Kaip pasirinkti tinkamą vazoną ir dirvą

Prieš imantis paties persodinimo, būtina išsirinkti tinkamą vazoną ir dirvą. Vazonas turėtų būti šiek tiek didesnis nei buvęs, kad palmės šaknys galėtų laisvai augti. Kaip gera praktika laikoma rinktis vazoną, kurio skersmuo būtų maždaug 5 cm didesnis už praėjusio vazono skersmenį. Kalbant apie dirvą, patartina pasirinkti specialią palmėms skirtą dirvą, kuri būtų gerai drenuojama bei turtinga maistinėmis medžiagomis.

Palmės persodinimo procesas

Persodinant palmę, svarbu atlikti kelis būtinus žingsnius:

 • Prieš pradedant persodinimą, rekomenduotina palmę laistyti, kad šaknys būtų lankstesnės ir lengviau išimamos iš vazono.
 • Paruoškite naują vazoną, įdėdami į apačią drenažo sluoksnį (pvz., keramzito ar smulkius akmenukus), kuris padės išvengti perteklinės drėgmės.
 • Atsargiai išimkite palmę iš senojo vazono. Tai geriausia daryti apversiant vazoną ir švelniai patraukiant už augalo stiebo, kol šaknys pasirodys.
 • Apžiūrėkite šaknų būklę. Jei matote sugedusias ar užmirštas šaknis, jas rekomenduojama atsargiai pašalinti.
 • Į naujo vazono vidurį įpilkite šiek tiek dirvos, tada įdėkite palmę, kad šaknų viduryje būtų kaip šaknų karūna. Užpildykite likusią erdvę aplink šaknis likusia dirva.
 • Gerai prilaistykite persodintą palmę, kad dirva susigulėtų ir išvengtumėte oro kišenių šaknyse.

Palmės iškart po persodinimo gali jausti tam tikrą stresą, todėl svarbu jas laikyti pusiau šešėlyje ir vengti tiesioginių saulės spindulių kelias dienas. Taip pat verta laikytis reguliario laistymo grafiko ir stebėti, kaip palmė prisitaiko prie naujos aplinkos. Kai augalas pradeda rodyti ženklus, kad jis auga ir vystosi – tai geras ženklas, kad viskas buvo padaryta teisingai.

Įsimintina, kad palmių kainos skiriasi atsižvelgiant į jų rūšį, dydį ir pirkimo vietą. Vazonai ir dirva taip pat gali kainuoti skirtingai, tačiau patogiai galima rasti daugybę prekių e-parduotuvėse ir specializuotose gėlininkystės parduotuvėse tiek žemoje, tiek aukštoje kainų kategorijoje.

Kambarinių palmių priežiūra – DUK

Kambarinės palmės yra populiari pasirinkimo galimybė tiems, kurie nori namuose sukurti egzotišką arba atpalaiduojantį kampelį. Tačiau, kad palmės išliktų sveikos ir gražios, jos reikalauja tam tikros priežiūros. Šiame straipsnyje atsakysime į dažniausiai palmių auginimo metu kylančius klausimus, leisiančius augintojams išspręsti dažniausiai pasitaikančias problemas.

Kaip dažnai reikia laistyti palmes?

Laisvai jauskite žemę pirštu – jeigu ji sausa maždaug iki 2-3 cm gylio, palmę reikėtų laistyti. Dažnumas priklausys nuo augalo rūšies, patalpos temperatūros bei drėgmės. Vidutiniškai, žiemos metu laistyti reikės rečiau, o vasarą – dažniau, tačiau visada laistykite tik tada, kai žemė išdžiūsta.

Ar palmes reikia purkšti vandeniu?

Kai kambaryje yra sausa oro, palmes reikia purkšti vandeniu. Tai palengvina jų kvėpavimo procesą bei padeda išvengti kenkėjų. Purškimas ypatingai svarbus žiemą, kai įjungiamas šildymas, ir vasarą, kai oras yra labai karštas.

Kaip žinoti, kad palmė turi per mažai šviesos ar per daug?

Palmėms reikalinga šviesa, tačiau jos netoleruoja tiesioginių saulės spindulių. Jeigu pastebite, kad lapai tampa gelsvi arba išblunka, tai gali reikšti, kad augalui trūksta šviesos. Tuo tarpu sausos, rudos lapų krašteliai gali signalizuoti apie per daug šviesos arba gali būti per mažai drėgmės. Stebėkite savo palmę ir reguliuokite jos apšvietimą pagal augalo reakciją.

Kada geriausia palmę perkelti į didesnį vazoną?

Palmę reikėtų perkelti į didesnį vazoną tuomet, kai jos šaknys užpildo esamą vazono tūrį. Paprastai tai reikia daryti kas 2-3 metus. Geriausias laikas permesti yra pavasaris arba ankstyvas vasaros pradžia, kuomet augalai yra augimo fazeje.

 • DUK – dažnai užduodami klausimai:
  • Laistymas: Atsižvelgiant į žemės drėgmę, palmių laistymo dažnumas gali skirtis, bet raktas yra laistyti tik tada, kai viršutinis žemės sluoksnis išdžiūsta.
  • Purškimas: Sauso oro sąlygomis palmes purkšti reikia, kad augalas geriau kvėpuotų ir išliktų sveikas.
  • Šviesa: Palmės reikalauja šviesos, bet jos netoleruoja tiesioginių saulės spindulių, todėl svarbu rasti balansą.
  • Pervazonavimas: Palmes reikėtų pervazonuoti į didesnį vazoną, tik kai augalas išauginęs šaknis per tankiai, o geriausias laikas tai daryti yra augimo sezono metu.